Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie stolního tenisu.

Stolní tenis byl vynalezen kolem roku 1880 v Anglii. Současnou podobu mu získal celuloidový míček, který pro Evropu objevil ve Spojených státech Angličan James Gibb.

V roce 1926 byla v Berlíně ustanovena Mezinárodní federace stolního tenisu, uskutečnilo se také první mistrovství světa. Do poloviny 20. století ovládali tento sport hráči z Československa, Maďarska a Anglie. Poté začali dominovat asijští hráči, ke kterým se od osmdesátých let připojili Švédové. Na olympijské hry se stolní tenis dostal v Soulu roku 1988.

Historie Bosonoh sahá hluboko do minulého času. První písemný záznam je již z roku 1237. Naproti tomu historie stolního tenisu v Bosonohách je mnohem mladší, jeho počátek je ve století dvacátém, kdy se zde dlouho hrála městská soutěž a to i dvou družstev současně. Pamětníky těchto soutěží jsou Čestmír Kříž, František Rajdl, Miloslav Čoupek st., Vojtěch Bartoněk, Martin Kolísek, Petr Myška, Radek Stloukal, Drahomír Tůma a další. Pak se zde však více než desítku let žádné soutěže nehrály.

Od ročníku 2008-09 zde nově hraje soutěž jedno družstvo a od ročníku 2009-10 se podařilo sestavit druhé družstvo. Od ročníku 2011-12 jsme sestavili třetí družstvo a od ročníku 2013-14 se soutěží BREST účastnila již čtyři družstva. Od ročníku 2019-20 jsme pak z důvodu odchodu dvou hráčů základní sestavy z A družstva byli nuceni redukovat počet družstev ze čtyř na tři.